5 důvodů proč fotit na manuál

Aneb konec automatickému režimu

Proč bych měl fotit na manuál, když mám drahý foťák plný nejnovějších funkcí a udělátek? Když mám tak chytrej foťák, tak mi musí stačit fotit na automat, ne?

Odpověď je jednoduchá: „NE!“ Sice můžete na automat vyfotit spoustu krásných fotek, jakmile se ale dostanete do trochu obtížnějších podmínek, výsledky už nebudou zdaleka tak uspokojující. Váš foťák nemá mozek jako vy a nebude vědět, na co chcete exponovat, pokud mu to neřeknete. Určitě nechci, abyste si z tohohle článku odnesli, že fotit máte jen na manuální mód. Jsou i situace, kdy bude efektivnější použít např. prioritu clony (více zde). Existuje ale spousta důvodů, proč manuální mód preferuji a 5 jich tu uvedu.

  1. Naučíte se exponovat.

(jak správně exponovat)

Když jsem začal fotit, první foťák, který mi přišel pod ruku, byl filmový. Nic jako automatické a poloautomatické módy neměl, a tak mi nezbylo nic jiného než se hned na začátku naučit fotit manuálně. Díky tomu jsem se hned na začátku naučil kontrolovat, jak budou fotky vypadat. Velmi rychle jsem pochopil, jaké další efekty mohou na fotku mít nastavené hodnoty a jak se dají kreativně využít.

  1. Porozumíte funkcím vašeho foťáku a jak foťák funguje.

Brzy jsem si pořídil i digitální foťák, který měl spoustu nových funkcí. Kdybych byl nastavil foťák na automat, asi bych se o ně nikdy nezačal ani zajímat a pravděpodobně bych se nikam už neposunul. Ať už jsou to různé ostřící režimy, díky kterým budete mít fotku ostrou vždycky přesně tam, kde chcete nebo třeba expoziční bracketing, díky kterému zvládnete i ty nejnáročnější situace v protisvětle. Manuální expoziční režim je zkrátka skvělým výchozím bodem pro dosažení dalších pokroků.

  1. Nebudete mít rozmazané fotky.

Pokud budete fotit na automat ve tmavých prostorech, pravděpodobně se vám stane, že budete mít některé fotky rozmazané. Hned dalším takovým (pod)důvodem je, že vám bude foťák v takové situaci nutit blesk. Bohužel, světlo vyprodukované přímým bleskem není příliš lichotivé a často budou lidé při focení s bleskem zavírat oči, nebo je budou mít červené. Abyste fotky neměli fotky rozmazené, budete potřebovat ovládnout rychlost závěrky (více zde).

  1. Ovládnete hloubku ostrosti.

Ať už chcete mít fotku celou ostrou nebo chcete dosáhnout krásně rozmazaného pozadí, na automat se vám to bude dělat obtížně. Začněte tedy používat manuální mód a pochopte, co dělá clona (více zde).

Hloubkou ostrosti můžete krásně regulovat, kam se bude upírat pozornost na fotce. Můžete se zbavit rušivého pozadí a zvýraznit bokeh. Bokeh? Co je bokeh? Ve zkratce se jedná o rozostřené body světla, které se tak formují do tvaru kruhu. Spousta fotografů miluje bokeh a ten budete mít největší, když budete sami ovládat clonu.

  1. Otevřete nové dveře své kreativitě.

Manuální režim vám mimo jiné umožní tvořit např. dlouhé expozice, díky kterým na fotkách vytvoříte samotově hladkou vodu nebo světelné čáry.

 

Přepněte si tedy foťák do manuálního režimu a napište mi další důvody, proč fotit na manuál!