Co je to ISO?

Jak ho nastavit? Jak fotit bez šumu?

Proč mám šum ve fotkách? To a více si povíme v tomto článku. Položme si tedy otázku – Co je to ISO?

(Moje jméno se dá zkrátit na IŠO (Ivan Šonský) a to je skoro ISO)

Zkratka. To vám moc nevysvětlilo, co? ISO (International Organization of Standardization; jelikož jde o zkratku, nebudu zde ISO skloňovat) funguje už od dob, kdy se fotilo na film a standardizuje citlivost filmu nebo senzoru foťáku na světlo. Mít standard je dobré především pro to, aby jedna hodnota ISO vypadala stejně na všech foťácích a výsledná expozice tak byla srovnatelná (stejná).

Jak se liší ISO „analogu“ a „digitálu“

Ať už fotíte na analogový nebo digitální foťák, ISO pro vás znamená to stejné. Vyšší hodnota ISO bude znamenat světlejší fotky. Když fotíte na film, musíte dopředu počítat s tím, v jakých podmínkách budete fotit. Film, který do foťáku navinete má už nějakou konkrétní citlivost na světlo. To poznáte podle čísel, kterých už jste si někdy mohli všimnout (př. ISO 400).

Kodak UltraMax 400 35mm Film 3-Pack #1
Zdroj: https://www.urbanoutfitters.com/

Digitální fotoaparát vám nabízí tu výhodu, že můžete měnit citlivost senzoru měnit za pochodu. Pokud tedy budete fotit v tmavých podmínkách, jednoduše si hodnotu ISO zvýšíte. Jak už to tak ale ve focení chodí, nebude to jen tak a zvýšení hodnoty ISO s sebou nese následky a vás to tak bude něco stát.

 

Ano, je to tak. Zvyšováním hodnot ISO zavádíte do fotky zrnitost/šum, což může ovlivnit výslednou kvalitu fotky. Obecně vám doporučuji vždy držet ISO co nejnižší, samozřejmě podle možností. Nižší ISO pro vás totiž znamená nejen méně šumu, ale také lepší reprodukci barev a lepší dynamický rozsah, což je schopnost fotoaparátu zachytit informace jak ve světlech, tak ve stínech. Ostatně, pokud byste pro umělecké účely nebo navození atmosféry chtěli mít fotky zrnité, můžete tak učinit v téměř jakémkoliv softwaru na úpravu fotek.

ISO Sensitivity and Image Quality
Zdroj: https://www.exposureguide.com/

Jak zvolit ISO?

Předně řeknu, abyste na ISO mysleli jako na poslední hodnotu expozičního trojúhelníku (více zde). Teď se mě možná ptáte: „Ale Ivane, co když se ocitnu v takové situaci, kdy nebudu moct fotku, bez zvednutí ISO, správně naexponovat?“ Většinou se dostanete do takové situace, když budete fotit za špatných světelných podmínek, např. tedy v uzavřených prostorech. Další situace, ve kterých budete moct potřebovat vysoké ISO, můžou být v příkladu takové, kdy budete potřebovat zamrazit ve fotce nějaký pohyb (na což budete potřebovat krátký expoziční čas) nebo budete chtít velkou hloubku ostrosti (což od vás bude vyžadovat hodně zavřenou clonu).

I když jsme vás možná trochu vystrašil, nebojte se ISO zvednout. Dnešní foťáky (a to nejen ty profesionální) často zvládnou mít ISO relativně vysoko, než se to začne znatelně projevovat na kvalitě fotky. Pokud tedy nemůžete optimálně nastavit rychlost uzávěrky (více zde) a clonu (více zde), nebojte se ISO zvýšit.

Furt máte na fotkách moc šumu? Dopad vysokého ISO můžete zkusit kompenzovat např. exponováním doprava (více zde) a použitím funkcí jako je redukce šumu.

Teď už doufám budete umět odpovědět na otázku „Co je to ISO?“