Jak na rychlost závěrky?

Aneb jak se stát pánem expozičního času

Jak se říká, čas je neúprosný. To platí i pro focení. Podle mého názoru se jedná o nejdůležitější část expozičního trojúhelníku. Co je expoziční trojúhelník? To a jak exponovat jsme si řekli v tomto článku.

Chcete se stát pány času?

 

Čtěte dál…

Rychlost závěrky, expoziční čas, zkrátka doba, po jakou dopadá světlo na světločivné médium. Ať už je tím médiem film nebo senzor, výsledek to má stejný. Časem ovládáte tedy nejen míru osvětlení senzoru, ale i efekt pohybu na fotce. Krátké expoziční časy pohyb „zmrazují“, dlouhé časy mohou naopak pohyb zaznamenat rozmazaný.

Pojďme si tedy na začátek, pro lepší představu, povědět trochu teorie o tom, co je to závěrka. Závěrka je zařízení, které za normálních okolností slouží jako bariéra, která zabraňuje dopadu světla na senzor. Ve chvíli, kdy zmáčknete spoušť foťáku, exponujete tím senzor, který tak snímá světlo dopadlé skrze nasazený objektiv. Skrze nastavení délky expozičního času tedy definujete, na jaký časový úsek se závěrka otevře. V době dnešních foťáků můžete fotit i na tzv. elektronickou závěrku, ta funguje trochu jinak a práce s ní má jisté výhody a nevýhody, do toho tu ale nebudu zabíhat.

Abychom se mohli dále bavit, jaký čas je optimální pro takovou a makovou situaci, pojďme si prvně říct, v jakých hodnotách se na foťáku nastavuje. Na foťáku budete čas nastavovat většinou ve zlomcích sekund a sekundách. Pro delší časy pak existují speciální snímací režimy, jako je např. bulb mode a jiné. Nenechte se však zmást. Zlomky sekund na foťácích nebývají napsané jako zlomky, aby se šetřilo místem. 1/2000 bude tedy zobrazena jako 2000. Časy od sekundy delší pak budou označené uvozovkami. 2“ bude tedy znamenat 2 sekundy.

Co je tedy správná rychlost závěrky?

To záleží na dostupném světla a efektu, kterého chcete dosáhnout. Aby to nebylo matoucí, necháme teď kreativní efekt stranou, a budeme se bavit o dostupnosti světla ve scéně. Představme si tedy dvě situace, jednu kdy fotíme venku za slunného dne a druhou kdy fotíme v tmavé místnosti.

Za slunného dne, kdy je světla dostatek, se snažíme nastavit krátký čas, abychom fotku nepřeexponovali. Pro představu, já mohu na svém foťáku nastavit čas na 1/8000 sekundy, to mi umožňuje fotit za slunného dne i s plně otevřenou clonou. Nyní si představme druhou, malinko náročnější scénu. Pozvete si na večer domů kamarády a chcete zaznamenat nějaké momentky z večera. Vaším prvním požadavkem bude zpomalit čas dostatečně natolik, aby fotka nebyla příliš tmavá. Druhým požadavkem pak bude, aby fotky z večera nebyly rozmazané, ať už kvůli tomu, že vaše ruce nejsou stativ, nebo kvůli tomu, že se někdo z vašich přátel na fotce hýbal. Pokud já fotím za podobných podmínek a lidé, kteří jsou na fotce, se pohybují pomalu, nastavuji čas nejdéle na 1/125 s.

Hrozí-li, že se lidé začali pohybovat rychleji, nepůjdu s časem pod 1/200 s. Jestliže budete fotit např. sport, doporučuji použít časy jako je 1/500 s a kratší. Ostatně tenhle jednoduchý obrázek hezky ilustruje, co jsme si tu řekli.

Zdroj: https://www.creativelive.com/

Přečtěte si také další články:

Jak správně exponovat? Co je to expozice a jak se z ní nezbláznit (Čtěte zde)