Jak nastavit clonu?

Aneb jak ovládnout hloubku ostrosti

Clona je jeden ze základních stavebních kamenů tvořících expoziční trojúhelník (o něm více zde). Mohli bychom ji definovat jako otvor, kterým světlo proudí do foťáku. Kromě exponování má ale clona i jiné účely. Jak nastavit clonu si povíme v tomto článku.

I když jste ve focení noví, určitě už se s clonou setkáváte od malička. Vaše oko, stejně jako i objektiv fotoaparátu, obsahuje clonu a je tak ukázkovým případem, na kterém se dá tento koncept jednoduše pochopit. Asi už jste si všimli, že když přecházíte mezi tmavým a světlým prostředím, duhovka ve vašem oku se buď stahuje nebo roztahuje. Tím se mění velikost zornice, což je otvor ohraničený duhovkou. Jste- li někde, kde je hodně světla, budete mít zornice malé, budete- li někde za šera, budete mít zornice velké.

Jak clona ovlivňuje expozici?

V objektivu vašeho fotoaparátu se nachází clona, kterou nastavujete v clonových číslech (f) takže tedy např. f/8. Tady bacha na malý chyták! Malé clonové číslo, např. f1.8, znamená velkou clonu (velký otvor). Hodně otevřená clona vpustí k senzoru spoustu světla, což má za výsledek světlou fotku. Stejně tak to funguje i opačně – velké clonové číslo znamená malý otvor a tedy málo světla.

Jak nastavit clonu a ovládnout hloubku ostrosti

Pro mě o něco důležitější vlastností clony je její schopnost ovlivňovat hloubku ostrosti. Regulací hloubky ostrosti můžete jednoduše izolovat hlavní objekt vaší kompozice. Hloubku ostrosti ovlivňuje  hned několik dalších faktorů, ať už je to např. ohnisková vzdálenost objektivu nebo vzdálenost mezi vámi, objektem, který fotíte a pozadím.

Pokud fotíte portrét, budete se často snažit danou osobu izolovat od okolního prostoru. Toho dosáhnete focením na „plnou díru“, takže menší clonové číslo. profesionální objektivy často disponují clonovými čísly f/1.4 i méně. Musíte si ale dávat pozor, abyste to nepřehnali a vždy tak zvážili, jaké má být sdělení dané fotky a jaká je vaše představa. Jak jsem již zmínil, hloubku ostrosti ovlivňuje i vzdálenost od objektu a ohnisková vzdálenost. Ve zkratce to funguje takto: Čím větší máte ohniskovou vzdálenost a čím blíž jste objektu, tím více bude okolní prostor rozostřený. Dokonce si budete moci všimnout, že v těchto neostrých oblastech se některé shluky světla zobrazí jako kruhovité obrazce. To je tzv. bokeh a spousta fotografů se honí za tím, aby ho na fotkách měli co největší.

Naopak, budete-li fotografovat při velkých clonových číslech (f/22), zjistíte, že hloubka ostrosti je najednou mnohem větší. Mít celý obraz ostrý budete často chtít například při focení krajiny nebo architektury. Často se dočtete, že při fotografování na plně zavřenou clonu se může projevit difrakce objektivu. To skutečně může, ale opět je vše závislé na scéně, kterou fotíte, objektivu apod. Z tohoto důvodu, i z důvodu, že následující metodou dosáhnete lepších výsledků se používá tzv. focus stacking (o tom ale více zde).

Na závěr ještě zmíním, že pokud nefotíte na bezzrcadlovku a dělá vám problém, že nevidíte, jak bude obraz vypadat při zvolené cloně, nezoufejte. Váš fotoaparát bude pravděpodobně mít tlačítko pro náhled hloubky ostrosti. Stejně tak můžete obraz při dané cloně vyfotit, abyste hloubku ostrosti viděli.