Jak správně exponovat?

Co je to expozice a jak se z ní nezbláznit

Proč je moje fotka rozmazaná? Proč je moje fotka moc tmavá? Proč je moc světlá? – To jsou dotazy, které si ve fotografických začátcích klade každý. Učený z nebe nespadl, a hledáte-li odpovědi na podobné dotazy, jste na správném místě. V téhle sérii vám povím, co vlastně expozice je a jak správně exponovat. Můžu vám zaručit, že na konci téhle série bude váš foťák trvale nastavený na „manuál“.

Co je to expoziční trojúhelník?

Ještě nejste přesvědčeni, že manuální režim je to pravé ořechové pro vás? Podívejte se na tento článek, ve kterém uvádím 5 důvodů, proč fotit na manuální mód.

Teď už k věci. K tomu, abyste mohli začít správně exponovat, musíte pochopit něco, čemu se říká „expoziční trojúhelník“ nebo jak mu říkám já – svatá trojice. Součástí svaté trojice je clona, expoziční čas (rychlost závěrky) a citlivost ISO. Tyto tři faktory byly součástí téměr každé expozice od počátků fotografie. (Téměř, protože zde existují i speciální fotografické styly, jako je např. dírková komora, tzv. camera obscura.)

expoziční trojúhelník
Zdroj: https://www.lightroompresets.com/

Pravděpodobně už jste si ve vašem hledáčku nebo na displeji všimli více či méně podobného schématu –2 . . . 1 . . . 0 . . .1 . . . 2+, pod kterým bliká ručička. Ta vám ukazuje, co nastavujete. Toto je expozimetr a je vaším dobrým přítelem. Pokud bude ručička ukazovat příliš do mínusu, bude vaše fotka podexponovaná (tmavá). Pokud bude ukazovat příliš do plusu, bude přeexponovaná (přesvětlená). *Tady by se hodilo poznamenat, že expozimetry mohou být orientované jinak u různých výrobců fotoaparátů. Fotíte-li na film, foťák nemusí mít expozimetr vůbec. V tom případě si přečtěte článek SUNNY 16, kde píšu o tom, jak nastavit foťák bez expozimetru*

Foťák nastavený do automatického režimu se snaží „exponovat do středu“ – tedy aby expozimetr ukazoval 0. Exponovat na 0 by měl být, alespoň začátcích, i váš cíl. Tato technika bude fungovat pro většinu fotek, na nichž nebudete mít velké rozdíly mezi světly a stíny.

Zkuste poloautomatický mezikrok

Pro někoho může být za začátku práce se všemi třemi hodnotami najednou příliš. Pokud je toto váš případ, neskákejte do manuálního režimu po hlavě. Místo něj můžete vyzkoušet poloautomatické režimy a pozorovat, co dělá která konkrétní funkce. Ty bývají označeny jako:

P – programová automatika; A (Av) – priority clony; S (Tv) – priorita času. Doporučuji používat především režim priority clony nebo času.

V režimu priority clony A (aperture) si nastavíte clonové číslo (Více o cloně a jejím nastavení zde) a foťák vám dopočítá čas závěrky. Hodnoty clony vám mimo jiné mění také hloubku ostrosti.

V režimu priority času S (shutter) si nastavíte, jak dlouhý chcete mít čas (O expozičním času více zde) a foťák vám dopočítá clonu. Pokud čas nastavíte moc dlouhý, může se stát, že budou vaše fotky rozmazané.

Ovládání ISO je pak jednoduché – nižší ISO = tmavší fotka, vyšší ISO = světlejší fotka. Takovým nepsaným pravidlem je, že se ISO snažíte držet co nejníže podle možností, protože vysoké ISO může zavádět šum do vašich fotek. To je většinou nežádoucí, ale každé pravidlo má své výjimky (O tom ale více zde).

Tak a teď je čas, abyste vzali foťák a vyzkoušeli si exponovat na vlastní kůži. Hlavně se ze začátku nenechte odradit. Naučit se, jak správně exponovat, může chvíli trvat.

 

Přečtěte si také další články:

Jak na rychlost závěrky? (Čtěte zde)